Přeskočit na obsah Přeskočit na levém panelu Přeskočit na pravém postranním panelu Přeskočit na zápatí

Exkurze na větrné elektárny

Sobotní exkurze do Pavlova na větrné elektrárny se vydařila. Pan starosta nás přivítal na úřadě a každý se mohl zeptat na vše co ho zajímalo. V obci mají celkem čtyři elektrárny a to již 16 let. Za tu dobu s nimi nezaznamenali v obci žádný problém. Přes první obavy a neznalost obyvatel – byly to jedny z prvních instalací větrných el. vkraji – bylo sžití velmi rychlé.

Větrné elektrárny jsou v současné době velmi zajímavým alternativním zdrojem energie. Nezabírají místo pro zemědělskou činnost, jako solární elektrárny, nevypouštějí žádné exhalace, jako tepelné elektrárny a v neposlední řadě, nevzniká v nich problematický odpad, jako v jaderných elektrárnách.
Jednou z velmi pozitivních věcí „větrníků“ je jejich demontovatelnost (smlouvy se vždy uzavírají na dané období – třeba 20 let). A po elektrárně pak nezbyde po demontáži žádná změna v krajině ani jiná ekologická zátěž.
Tím se stanou jednou z důležitých součástí energetického mixu naší republiky. A pokud se nepostaví u nás, postaví je obce vedle. Ale v tom případě, nebudeme mít žádný vliv na jejich stavbu, provoz a samozřejmě z nich obec nebude mít žádný příjem.
Větru zdar.

Změna velikosti písma
Kontrast